Działalność w branży hotelarskiej czy gastronomicznej wymaga zadbania o zaplecze techniczne, ale też o spełnianie norm z zakresu higieny i wywozu nieczystości. Jednym z niezbędnych urządzeń w branżach produkujących znaczne ilości zanieczyszczeń organicznych pozostaje separator tłuszczu. Czym jest oraz jak go czyścić? Zapraszamy do lektury.
Czym jest separator tłuszczu?
Separator tłuszczu to element gwarantujący oddzielenie stałych cząsteczek oraz tłuszczy roślinnych i zwierzęcych od płynnych nieczystości. Separator pozwala zatem w sposób wstępny przygotować ścieki do późniejszej utylizacji.
Separator tłuszczu bazuje na prostych zasadach fizyki i chemii – ponieważ tłuszcze są lżejsze od wody – gromadzą się na jej powierzchni. Separator, czyli duży kontener z przegrodami wewnątrz pozwala zachodzić temu procesowi bez przeszkód. Rzecz jasna o ile będzie on regularnie poddawany oczyszczaniu. Warto pamiętać, że nieczystości gromadzone w separatorze mogą być niebezpieczne dla środowiska naturalnego, ale też dla zdrowia ludzi i zwierząt. W związku z tym oczyszczaniem separatorów tłuszczu zajmować się mogą jedynie specjaliści.
W ramach świadczonych przez nas usług asenizacyjnych oferujemy również usługę oczyszczania separatorów tłuszczu umieszczanych zarówno przy obiektach hotelowych, gastronomicznych, jak i logistycznych czy przemysłowych. Separatory tłuszczu mają bowiem wszechstronne zastosowanie. Kluczową kwestią poza regularnym oczyszczaniem jest także dopasowanie rozmiarów tego urządzenia do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa.
Separator – czy to konieczne
A dlaczego warto zainwestować w taki separator? Chociaż by dlatego, że tłuszcze – zarówno zwierzęce, jak i roślinne – zmniejszają wydajność pracy oczyszczalni ścieków. Osady tłuszczowe mogą zapychać przewody, zwiększać zużycie tlenu. Z ekologicznego punktu widzenia warto zatem zainwestować w prostą konstrukcję separatora tłuszczu. Jak również w zapewnienie regularnego oczyszczania przez profesjonalną firmę asenizacyjną, taką jak nasza.
Kiedy trzeba czyścić separator?
W większości przypadków wystarczy oczyścić separator dwa razy do roku, jednak trzeba kontrolować ilość osadu (z odseparowanego tłuszczu), który nie może przekraczać w zbiorniku wysokości 20 cm. Wiele zależy zatem od intensywności eksploatacji oraz branży, w której działa przedsiębiorstwo.
Dodatkowo trzeba pamiętać, że posiadanie separatora tłuszczu przez konkretne placówki – gastronomiczne, ubojnie, zakłady przetwórstwa mięsnego, hotele – jest sankcjonowane przez rozporządzenie Ministra Środowiska. Jest tak, ponieważ miejsca te generują bardzo wysoką ilość tłuszczy, które wymagają wstępnego ułatwienia drogi utylizacji. Dodatkowo drożność separatorów tłuszczu powinna być kontrolowana na bieżąco, najlepiej co tydzień, aby uniknąć ewentualnych nieprawidłowości.
WRÓĆ