Współcześnie brak podłączenia do miejskiej kanalizacji stanowi rzadko występującą sytuację. Nie oznacza to jednak, iż niemożliwą. W przypadku, gdy takie przyłączenie jest niemożliwe lub z jakichś względów właściciel domu się na nie nie zdecyduje – konieczne jest umieszczenie na posesji szamba. Zbiornik bezodpływowy tego typu występuje w kilku rodzajach. Poniżej doradzamy jakie szambo wybrać i jakie są zalety i wady poszczególnych rozwiązań.
Poszczególne typy i cechy zbiorników
Zakładanie szamba wiąże się z koniecznością podjęcia decyzji dotyczącej zbiornika. Wybór ogranicza się szczęśliwie do dwóch podstawowych rodzajów. Pierwszym z nich pozostaje tradycyjny i solidny zbiornik betonowy. Jest to wariant wybierany najczęściej, mimo pojawiania się na rynku innych rozwiązań. Użytkownicy doceniają fakt, że to wytrzymały zbiornik, który może służyć przez wiele lat. Zdecydowanym mankamentem pozostaje samo dostarczenie ciężkiej konstrukcji na posesję oraz wymagający specjalistycznego sprzętu montaż. Niemniej jednak opróżnianie takiego szamba również przebiega sprawnie. Druga możliwość to zbiornik plastikowy – zdecydowanie lżejszy, prostszy w montażu, ale też odporny na oddziaływanie środków chemicznych (w dużym stopniu) i…bardziej higieniczny. Minusem może być oczywiście mniejsza trwałość i większa podatność na uszkodzenia.
Zarówno zbiorniki betonowe, jak i plastikowe muszą być dodatkowo wyposażone w odpowietrzenie. Należy też zlecać ich regularne opróżnianie. Oczywiście konkretna częstotliwość zależna jest od wielkości zbiornika i ilości jego użytkowników, niemniej – wg. polskiego prawa taka usługa musi być zlecana co najmniej raz na kilka tygodni. Oczyszczanie szamba ma znaczenie nie tylko ze względu na przepisy oraz bezpieczeństwo środowiska zewnętrznego. Jest istotne także z uwagi na to, by zbiornik przetrwał w dobrym (i szczelnym) stanie jak najdłużej.
Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo oprócz regularnego zlecania usług asenizacyjnych? Niezależnie od wybranego typu szamba dobrym pomysłem będzie zakup specjalnego sygnalizatora napełniania szamba. Taki czujnik składa się ze specjalnej sondy i odbiornika – dzięki czemu można monitorować proces napełniania szamba.
WRÓĆ