Zbiornik bezodpływowy na nieczystości płynne czyli szambo to element, który ciągle jeszcze jest wybierany przez właścicieli prywatnych posesji, a decyzja o jego zainstalowaniu związana jest z umiejscowieniem domu na nieskanalizowanym obszarze. Wraz z jego budową właściciele posesji nabywają także obowiązki – takie jak zadbanie o regularny wywóz szamba. Jakie są jego korzyści?
Pięć prostych korzyści – jedna umowa
Posiadanie umowy z firmą asenizacyjną specjalizującą się w wywozie nieczystości to obowiązek każdego właściciela posesji. Jego egzekwowanie jest sankcjonowane prawnie, co oznacza, że brak podpisanej umowy może stać się podstawą do wystawienia mandatu. Pierwszą korzyścią z posiadania takiej umowy gwarantującej regularny wywóz szamba jest zatem możliwość uniknięcia kary finansowej.
Aspekt prawny to oczywiście tylko korzyść formalna. Tymczasem regularny wywóz szamba to również bardzo istotne konsekwencje dla codziennego funkcjonowania domowników, jak i dla środowiska. Regularny wywóz szamba pozwala zachować biologiczną równowagę. Warto pamiętać, że wewnątrz takiego zbiornika zachodzą silne chemiczne reakcje – opróżniając go regularnie udaremnia się ewentualne zagrożenie dla środowiska.
Kolejny aspekt dotyczy wód gruntowych. Bo zanieczyszczenia z nieopróżnionego zbiornika mogą przejść do gleby a stamtąd – do wód gruntowych. Decydując się na regularny wywóz unikamy zatem ekologicznej katastrofy.
A skoro o katastrofie mowa… Czwartym zagadnieniem, które warto poruszyć pozostaje zdrowie mieszkańców. Kumulowanie się nieczystości w przydomowym zbiorniku bezodpływowym może prowadzić do rozwoju szkodliwych i chorobotwórczych bakterii i wirusów – nieopróżniane szambo to tykająca bomba biologiczna. Dominującym zagrożeniem pozostają pałeczki E.Coli, które mogą powodować nie tylko choroby, ale i śmierć – w przypadku, gdy ktoś ma osłabiony organizm.
Piąta korzyść dotyczy samych domowników. Przepełnione szambo to nie tylko dyskomfort i zagrożenie, ale i nieprzyjemne miazmaty. Dzięki dbaniu o zbiornik – zarówno poprzez zakontraktowanie usług asenizacyjnych, jak i przez dbanie o prawidłowe proporcje flory bakteryjnej unikamy wątpliwej przyjemności funkcjonowania w towarzystwie odpychającego odoru.
Jak często wywozić szambo?
Wspomniane już kwestie prawne determinują, że szambo musi być regularnie opróżniane. To, jaka powinna być częstotliwość wizyt ekipy asenizacyjnej zależy jednak od kilku czynników, do których zaliczają się wielkość i pojemność szamba oraz ilość domowników. Na ogół, nawet przy intensywnej eksploatacji wystarczy opróżnić zbiornik co 3 – 4 tygodnie. To niewielki wkład w zapewnienie sobie i swojemu otoczeniu bezpieczeństwa od toksyn i wolności od brzydkich zapachów.
WRÓĆ